Ramowy program:
Wyjazd w godzinach rannych. Przyjazd do skansenu w Kolbuszowej- ogólna jego powierzchnia wynosi ok. 26 ha. Ekspozycja została podzielona na dwa główne sektory: lasowiacki i rzeszowiacki. W każdym z nich odtwarza się tradycyjną zabudowę wsi z elementami charakterystycznymi dla danej grupy etnograficznej. Całości dopełnia otoczenie krajobrazowe: ogródki przydomowe, pola uprawne i zieleń rozdzielająca poszczególne zagrody.
Grupa dzieli się na dwie mniejsze. Pierwsza- zwiedza z przewodnikiem skansen (ok. 1 h), natomiast druga grupa odbywa zajęcia tematyczne w parku etnograficznym, do wyboru:
– Śliczne wycinanki dookoła ściany – ludowa wycinanka z papieru
Podczas warsztatów plastycznych uczniowie zapoznają się z jednym z dawnych zwyczajów dekorowania ścian – wycinanką. Poznają różnorodne techniki ich wykonywania, a także sami spróbują wykonać własną wycinankę.
– Cała izba przystrojona – kwiaty oraz inne ozdoby z bibuły
Podczas warsztatów plastycznych dzieci poznają cele, sposoby i okoliczności wykonywania ozdób z bibuły i słomy. Dowiedzą się jakie znaczenie miały kwiaty z bibuły. Własnoręcznie wykonają jedną ozdobę.
– Ziarnko do ziarnka – znaczenie chleba w tradycji ludowej
Uczestnicy zajęć poznają dawne sprzęty związane z obróbką zbóż oraz przedmioty służące do wypieku chleba. Będą mielić ziarno w żarnach, a także poznawać przysłowia i zwyczaje związane z wypiekiem. Lekcję zakończy degustacja chleba z masłem lub smalcem.
Zamiana grup. Czas wolny. Obiad „regionalny talerz”. Ognisko z pieczeniem ziemniaka. Powrót w godzinach wieczornych.
Świadczenia zawarte w cenie:
– Transport komfortowym autokarem
– opieka pilota
– wstęp do Muzeum Kultury Ludowej
– regionalny obiad
– przewodnik w skansenie
– zajęcia tematyczne
– ognisko
– parkingi
– ubezpieczenie