Pobierz program w wersji PDF pdf_icon-50

Ramowy program: I dzień: Wyjazd w godzinach rannych w kierunku Zwierzyńca. Spacer po urokliwym miasteczku: Kościół na wodzie, Pałac plenipotenta, budynek browaru z 1806 roku. Wizyta w Ośrodku Edukacyjno- Muzealnym. W OEM Roztoczańskiego Parku Narodowego zorganizowana jest stała wystawa przyrodnicza, która ukazuje bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej Parku wraz z jej zagrożeniami. 

Wejście na Bukową Górę ścieżka to naturalny model dydaktyczny, ukazujący na niewielkiej przestrzeni, niezwykłą różnorodność przyrodniczą wynikającą ze zmiany żyzności siedlisk (bór sosnowy, bór jodłowy, buczynę karpacką). Na Ścieżce znajduje się punkt widokowy z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego. (ok. 2h).

Powrót ścieżką spacerową po wydmie- ostoja koników polskich, stawy Echo. Przejazd do Guciowa. Zagroda położona jest w przełomowej dolinie Wieprza na Roztoczu Środkowym. Dookoła rozciąga się odwieczna puszcza, dzisiaj lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Znajduje  się tutaj najlepiej zachowany w Polsce zespół wczesnośredniowiecznego osadnictwa. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg. II dzień: Śniadanie. Wyjazd w kierunku Tomaszowa Lubelskiego.

Zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Mikołaja – spotkanie z księdzem prawosławnym.

Przejazd w okolice Starej Huty, przejście szlakiem Stara Huta-Werchrata (Długi Goraj- 391,5 m, najwyższy szczyt w polskiej części Roztocza, schrony bojowe Linii Mołotowa- rowy przeciwczołgowe, stanowiska artylerii, okopów z okresu II wojny światowej, pustelnia Brata Alberta, ruiny monastyru pozostałości murów okalających klasztor i cerkiew).

Przejazd do Horyńca-Zdrój– pijalnia wód siarczkowych.

Radruż jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej na terenie Polski, jest to dawna obronna cerkiew greckokatolicka, wpisana w 2012 roku na listę UNESCO. Cmentarz z cerkwią – przykład kamieniarki bruśnieńskiej.

Dziewięcierz – fragmenty skały wapiennej, które są pozostałością po rafie koralowej.

Przejazd do Siedlisk, spacer ścieżką edukacyjną „Szlakiem Skamieniałych Drzew”, pomnikowe dęby, zabytkowe kapliczki. Czas wolny. Obiadokolacja. Dyskoteka. Nocleg.

III dzień: Śniadanie. Wypożyczenie kajaków oraz całego sprzętu, spływ rzeką Wieprz na odcinku Obrocz- Bagno przez ok. 5 h (trasa jest bardzo łatwa, charakteryzuje się licznymi meandrami- zakrętami, oraz wąskim i płytkim korytem o powolnym nurcie). Obiad. Przejazd do Suśca, słynne Szumy – jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu. Szlak robi największe wrażenie, gdy pokonuje się go od strony potoku Jeleń. Mijamy najpierw samotny, największy szum, potem kilka mniejszych i wreszcie składającą się z 24 progów serię wodospadów w Rebizantach.

Hamernia- rezerwat „Czartowe Pole”, przejście ścieżką po rezerwacie- ruiny starej papierni Zamoyskich, rzeka Sopot, bogata fauna i flora.

Józefów – kamieniołomy !! Wejście na basztę widokową.

Górecko Kościelne – spacer po Alei dębowej, kapliczka na wodzie, spacer ścieżką „do tamy bobrów”.

Kolacja. Nocleg.

IV dzień: Śniadanie. Przejazd do malowniczej wsi Bliżów na Roztoczu, gdzie znajduję się nowo powstała Wioska przygody Frajda (teren bezpieczny, ogrodzony). Na terenie Wioski znajduję się ścieżka zdrowia: przejście po równoważniach, pajęczyna 3D, mini ścianka wspinaczkowa, palisada, drabinka, rumowisko opon, przejście tunelami, most wiszący, czołganie i inne. Wioska indiańska: poszukiwanie skarbów za pomocą wykrywaczy metali, strzelanie z łuków, rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa, rżnięcie piłą moja-twoja, wbijanie gwoździ, rzut podkową, malowanie bladych twarzy. Zwariowana olimpiada: Gry i zabawy rekreacyjno-integracyjne min: rzut moherowym beretem, mini szczudła, „gąsienica”, przeciąganie liny, biegi w workach, narty wieloosobowe, szczudła, potrójne spodnie, „mumia”, skakanka integracyjna, wyścigi na skrzynkach, „siłacze”, mega twister, mega sumo, mega Jenga i inne. Tajemnicza randka z Mariolką … 😉 Przejazd samochodami terenowymi. Zielony kulig po okolicznych lasach Roztocza. Czas wolny do wykorzystania przez uczestników na terenie WP Frajda (boisko do siatkówki, piłki nożnej) Na zakończenie ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wyjazd w godzinach popołudniowych. Krótki postój w restauracji McDonalds (we własnym zakresie)

Powrót w godzinach wieczornych.